Komputer stacjonarny do gier

Wybór odpowiedniego komputera stacjonarnego do gier nie należy do zadań łatwych. Wiadomo przecież, że gry z każdym kolejnym rokiem cechują się coraz wyższymi wymaganiami sprzętowymi, przez co nawet komputer, który obecnie może być uważany za nowoczesny, za dwa lub trzy lata może po prostu nie być w stanie „udźwignąć” najnowszych, najbardziej wymagających gier. Na co więc należy przede wszystkim zwracać uwagę, kupując komputer stacjonarny do gier i jakich błędów należy się wystrzegać, aby nie wpaść w pułapkę opisaną powyżej?

Komputer do gier: co jest w nim najważniejsze?

1. Karta graficzna

Mocna, nowoczesna karta graficzna to podstawa, jeżeli zależy nam na tym, aby móc „odpalić” najnowsze w tytuły w wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę obecne realia, grafika w naszym komputerze powinna mieć co najmniej 2 GB pamięci. Jeżeli jednak chcemy już teraz uchronić się przed koniecznością wymieniania karty za 2 lub 3 lata, warto wybrać model wyposażony w pamięć o mocy 4 GB.

2. Procesor

Drugim najważniejszym komponentem komputera przeznaczonego do gier jest oczywiście procesor. Często osoby szukające sprzętu do gier zwracają uwagę przede wszystkim na kartę graficzną, znacznie mniejszą uwagę przywiązując do mocy i wydajności procesora. Jest to błąd, ponieważ po pierwsze dlatego, że to właśnie od mocy procesora w dużej mierze zależy to, czy komputer będzie w stanie wykorzystać cały potencjał karty graficznej. Po drugie, zbyt słaby procesor może po prostu utrudniać samo odpalenie gry, nawet jeżeli nasz komputer posiada naprawdę potężną kartę graficzną.

3. Płyta główna

Jakość płyty głownej przeważnie określa się przede wszystkim poprzez jej pojemność. Z punktu widzenia gracza o wiele ważniejsza jest ilość pamięci RAM i, przede wszystkim, możliwość dokładania kolejnych kostek RAM-u.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Udało się nam znaleźć komputer z potężną kartą graficzną, mocnym profesorem oraz dobrą płytą głównę. To świetnie, ale warto pamiętać, że wydajność komputera będzie zależeć również od innych jego składników, na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie, skuteczne chłodzenie procesora: bez tego nawet najlepszy komputer zacznie szybko się przegrzewać, co rzecz jasna nie pozostanie bez wpływu na jakość gry. Po drugie, aby komputer mógł wykorzystać potencjał procesora i karty graficznej, potrzebny mu będzie dobry zasilacz. Obecnie minimum w przypadku komputerów stacjonarnych do gier to zasilacz o mocy 500 W. Warto jednak skorzystać z kalkulatorów mocy, aby dokładnie wyliczyć, jakiego zasilania będzie potrzebował nasz komputer.

 

 

Dodaj komentarz