Jaki wybrać dron do filmowania?

W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie nagrać praktycznie wszystko, z różnorodnej perspektywy – z góry oraz z dołu. Nowoczesna technologia daje nam możliwości tworzenia wysokich jakościowo filmów z lotu ptaka, w domowych zaciszu. Wystarczy zakupić drona i móc cieszyć się z niezwykłych i zapadających w pamięć ujęć. Wybierając odpowiedni sprzęt dla siebie, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich jakościowo filmów z lotu ptaka oczekujemy i w jakiej cenie. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom różnorodnych dronów.

Jaki dron wybrać?

Chcąc kręcić filmy dronem, musimy postawić na sprzęt co najmniej półprofesjonalny, z wbudowaną kamerą. Z pewnością nie sprawdzą się drony, które zostały stworzone tylko po to, by cieszyć i zapewniać rozrywkę kupującym i nie posiadające wbudowanej kamery. Umieszczanie własnej kamery na dronie jest niebezpieczne, może grozić zwyczajnym odłączeniem się sprzętu od drona, upadkiem i zniszczeniem.

Drony do filmów w 4K

Jeżeli chcemy cieszyć się sprzętem profesjonalnym i wykonujemy filmy na zamówienia, najlepiej gdy zdecydujemy się na drony, kręcące  filmy w 4K, dzięki temu uzyskamy najlepszą i najbardziej nowoczesną głębię obrazu. Drony te potrafią zwykle latach od 23 do 28 minut w powietrzu z prędkością od 10 do 20 m/s. Zwykle wyposażone są także w elementy dodatkowe, które pomagają im omijać przeszkody, śledzić obrane cele i latać wzdłuż wytyczonych tras. Ważą niespełna 2 kg, dlatego można je swobodnie zabrać ze sobą, nie będąc samochodem. Cena to od 3000 do około 6000 w zależności od modelu.

Dla amatorów

Dobrą alternatywą dla amatorów, lubiących chwalić się swoją filmową twórczością w internecie, są drony kręcące filmy w 720p, czyli rozdzielczości przyzwoitej, potrafiącej wychwycić sporo szczegółów. Drony te zwykle mogą latach około 8, 10 minut i mają zasięg do 100 metrów. Drony te mają zazwyczaj bardzo prosty pilotaż, niewymagający zbytniego zagłębiania się, są stabilne podczas lotu i odporne na uszkodzenia, gdyby w razie napotkały na drodze niespodziewaną  przeszkodę. Drony tego typu są lżejsze od swoich profesjonalnych następców, ważą zwykle około kilograma lub nieco ponad 1 kg. Ich cena jest bardziej przystępna, wynosi od około 600 złotych do 1000 złotych. Są świetnych sprzętem dla początkujących.

Podsumowując, warto wybrać sprzęt odpowiedni dla swoich umiejętności oraz zgodnie z jego przeznaczeniem – jeśli jesteśmy amatorami swobodnie możemy postawić na drony o 720p, natomiast jeżeli kręcimy filmy na zamówienie, zapewne przyda nam się nieco lepszy sprzęt z możliwością kręcenia w rozdzielczości 4K.

 

Dodaj komentarz